Otwórzcie drzwi Chrystusowi. Herb biskupa Roberta Chrząszcza.

Biskup Robert Chrząszcz pochodzi z Wadowic, święcenia kapłańskie przyjął w 1994 r. w Krakowie, następnie pracował w dwóch krakowskich parafiach jako wikariusz, a w 2005 r. wyjechał do Brazylii na misje, gdzie pracował w Rio de Janeiro jako proboszcz, a następnie wikariusz biskupi. W 2020 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej ze stolicą tytularną Forconium. Święcenia biskupie przyjął 6 lutego 2021.

Herb biskupa Chrząszcza przedstawia w polu błękitnym figurę Chrystusa z Rio de Janeiro, z którego serca wypływają białe i czerwone promienie. W głowicy tarczy umieszczono złotą gwiazdę i srebrną lilię.

Główny motyw herbu to statua Chrystusa Zbawiciela stojąca na górze Corcovado w Rio de Janeiro. Jest to oczywiście nawiązanie do misyjnej pracy ks. Chrząszcza w Brazylii. Białe i czerwone promienie nawiązują do wizerunku Jezusa Miłosiernego z krakowskich Łagiewnik. Złota gwiazda symbolizuje Najświętszą Maryją Pannę, zaś srebrna lilia – św. Józefa. Błękitny kolor tarczy nawiązuje do herbu kapituły krakowskiej (trzy złote korony na błękitnym tle).

Zawołanie biskupie to: CHRISTO PORTAS APERITE – Otwórzcie drzwi Chrystusowi, czyli słowa Jana Pawła II, wygłoszone w czasie homilii na Mszy św. 22 października 1978 r.  rozpoczynającej jego pontyfikat. Zarówno dewiza jak i motyw Chrystusa z Rio wraz z promieniami Miłosierdzia z łagiewnickiego obrazu to według biskupa Chrząszcza symbol powszechności Kościoła.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s