Niech spadnie deszcz. Herb Botswany.

Republika Botswany to kraj w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Od XVI wieku zamieszkiwana przez ludy Tswana z rodziny Bantu, od 1885 r. pod brytyjskim protektoratem (nazywana w tym czasie Beczuana). W 1966 r. kraj ogłosił niepodległość. W tym samym roku przyjęto herb państwa, zawierający w sobie symbole opisujące bogactwa kraju.

Tarcza herbowa ma kształt typowy dla tarcz afrykańskich wojowników. Podtrzymywana jest przez dwie zebry, trzymające kość słoniową i sorgo. Pod tarczą znajduje się błękitna wstęga z dewizą: Pula, co znaczy deszcz, ale za tym określeniem kryje się również woda, ale w znaczeniu źródła życia, dobrobytu i szczęścia. Botswana nie ma dostępu do morza, w większości są tu tereny półpustynne oraz sawanny. Deszcz uważany jest za błogosławieństwo, a woda jest na wagę złota, do tego stopnia, że narodowa waluta nazywa się pula. To również tradycyjne pozdrowienie mieszkańców Botswany, oznaczające mnie więcej „Niech spadnie deszcz”.

Poszczególne elementy herbu:

  • trzy koła zębate – symbol przemysłu (głównie górnictwa – znajdują się tu jedne z największych złóż diamentów w świecie)
  • trzy błękitne fale – symbol wody (deszczu i rzek, z których znaczniejszymi są Okawango i Limpopo)
  • głowa byka – symbol rolnictwa, opartego na hodowli bydła
  • zebry trzymające tarczę – symbolizują bogactwo dzikiej przyrody (turystyka, głównie w formie safari jest jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki kraju), zaś czarno-białe pasy zwierząt symbolizują równość wszystkich obywateli (z tego powodu zebra jest traktowana jako zwierzę narodowe)
  • kość słoniowa – z jednej strony symbol dawnego handlu kością słoniową, z drugiej zaś symbol dzisiejszej ochrony dzikiej przyrody i największej populacji słoni afrykańskich (blisko 20% powierzchni kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty)
  • sorgo – symbol rolnictwa (główny produkt rolniczy)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s