
Jedlnia Letnisko to jedna z kilkunastu miejscowości w Polsce, które z dniem 1 stycznia 2022 r. zyskały prawa miejskie. Leży w powiecie radomskim, jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Ma charakter turystyczno-wypoczynkowy, co podkreśla drugi człon nazwy, zaś pierwszy nawiązuje do położenia na obrzeżach Puszczy Kozienickiej.
Herb miasta przedstawia: w polu czerwonym proporzec złoty ukośny w prawo, z chorągwią na drzewcu, pod nim dwie złote gałązki jodłowe, skrzyżowane w literę V, z których lewa krótsza.
Złoty proporzec w czerwonym polu to herb szlachecki Przerowa. Pieczętował się nim Tomasz Zawisza Kroczowski, właściciel pobliskich Piotrowic, który we wsi Gzowice-Folwark, przy średniowiecznym trakcie biegnącym z Radomia do Kozienic, ufundował kapliczkę, po szczęśliwym powrocie z bitwy pod Zborowem w 1649 r. Jest to najstarszy zabytek na terenie gminy. Kapliczka ma kształt kolumny, z wyrzeźbionymi herbami fundatorów: Przerowa Kroczowskiego i Nałącz jego żony Anny.



Złote gałązki jodły nawiązują do nazwy miasta i symbolizują rezerwat przyrody Jedlnia, położony na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, a tym samym podkreślają miejscowe walory przyrodnicze.

Herb Jedlni Letniska jest po części herbem mówiącym, po części zaś nawiązuje do walorów przyrodniczych i miejscowej historii. Bez wątpienia wybór symboliki jak i kompozycja czyni ten herb unikalnym i charakterystycznym.