Ocalony. Herb Nowego Miasta.


Nowe Miasto nad Soną w powiecie płońskim miastem jest od niedawna. A właściwie ponownie jest nim od niedawna. Po raz pierwszy bowiem prawa miejskie otrzymało w 1420 r., straciło je w 1869 r., by z dniem 1 stycznia 2022 r. ponownie je odzyskać.

Po raz pierwszy herb Nowemu Miastu został nadany przez księcia Janusza I w 1420 r. Od samego początku przedstawiał on św. Jana Chrzciciela, który w lewej ręce trzyma Baranka Bożego w kole. Motyw ten trafił na miejskiej symboliki za sprawą wydarzeń z 1368 r., kiedy to ze spalonego przez Litwinów grodu ocaleć miała tylko drewniana figura św. Jana Chrzciciela.

Do tej kilkuwiekowej tradycji heraldycznej nawiązano w 2013 r. gdy uchwałą Rady Gminy Nowe Miasto przyjęto herb gminy, którego projekt opracował Tadeusz Gail, artysta plastyk i heraldyk.

Blazon: w polu błękitnym postać św. Jana Chrzciciela barwy naturalnej, w srebrnej szacie i w złotym nimbie; w ręce lewej trzyma czerwone koło ze srebrnym Barankiem Bożym w środku; prawą ręką wskazuje na koło z Barankiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s