Za Chrystusa i Kościół. Herb Marianów.


Marianie, czyli Zgromadzenie Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to pierwsze męskie zgromadzenie zakonne powstałe na ziemiach polskich. Założył je św. Stanisław Papczyński w 1670 roku. W XIX wieku przeżywało głęboki kryzys i groziła mu likwidacja. Dopiero w 1909 r. odnowił je bł. Jerzy Matulewicz i od czasu jego reformy następuje znaczący rozwój zgromadzenia.


W duchowości marianów szczególne miejsce zajmuje kult Niepokalanego Poczęcia NMP, co ma wyraz również w herbie zgromadzenia. Przedstawia on Najświętszą Maryję Pannę brzemienną, w nimbie o kształcie wieńca z dwunastu srebrnych gwiazd, okoloną promienistą mandorlą (aureolą), trzymającą w prawej ręce lilię, stojącą na półksiężycu i miażdżącą stopą głowę węża. Jest to nawiązanie do sceny z Apokalipsy św. Jana, gdzie czytamy: „Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu. A jest brzemienna” (Ap 12, 1-2).

Na wstędze pod tarczą widnieją słowa: Pro Christo et Ecclesia, czyli Za Chrystusa i Kościół. Jest to hasło, które zostawił marianom bł. Jerzy Matulewicz, a które nawiązuje do VIII rozdziału soborowej Konstytucji dogmatycznej o Kościele zatytułowanego „Błogosławiona Maryja Dziewica Boża Rodzicielka w tajemnicy Chrystusa i Kościoła”.

Pierwszym godłem zgromadzenia, używanym na pieczęciach jeszcze za czasów Założyciela była gołębica z gałązką w dziobie. Od 1722 r. aż do dziś znakiem zgromadzenia używanym na pieczęciach zakonnych jest wizerunek Maryi Niepokalanej. Obecnie obowiązujący herb został zaprojektowany przez Tomasza Steifera, wybitnego heraldyka i zatwierdzony przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Marianów 3 listopada 2009 r., a więc w stulecie odnowienia zakonu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s