Biskup z Miry kontra staruszek z Bieguna. Herb gminy Zakrzówek.

Choć w szeroko rozumianej popkulturze św. Mikołaj zajmuje dziś niekwestionowane miejsce, to w heraldyce samorządowej jego motyw nie należy do popularnych. Na szczęście te miasta i gminy, które zdecydowały się umieścić go w swoich herbach nie zamieniły historycznej postaci świętego biskupa z Miry na współczesną postać z bajek i reklam, czyli siwego, poczciwego staruszka z Bieguna Północnego otoczonego przez elfy i renifery.

Przykładem współczesnego samorządu, który zdecydował się odwołać w swojej symbolice do św. Mikołaja jest gmina Zakrzówek w powiecie kraśnickim (województwo lubelskie).

Blazon herbu gminy Zakrzówek: w polu błękitnym postać św. Mikołaja ze złotym nimbem, w srebrnej tunice, czerwonym płaszczu i w takiejż mitrze biskupiej, w prawej ręce trzymającego pastorał złoty w skos, w lewej księgę w czerwonej oprawie, na której trzy złote kule w układzie 2:1.

Herb gminy nawiązuje do patrona kościoła parafialnego w Zakrzówku, którego imię nosiło też wielu opatów klasztoru cysterskiego w Koprzywnicy, do którego należał Zakrzówek. Mitra, pastorał i księga Ewangelii to symbole biskupie. Trzy złote kule symbolizują zaś trzy bryłki złota, które według legendy Mikołaj z Miry miał dyskretnie podrzucać ubogiemu sąsiadowi, aby uchronić jego trzy córki przed sprzedaniem do domu publicznego.

Gmina Zakrzówek od dawna posługiwała się w swoim herbie motywem św. Mikołaja, jednak obecnie obowiązujący projekt ma kilku autorów. Pierwowzór herbu został stworzony przez trzy osoby: Henryka Krawca, historyka, Halinę Świątkowską, nauczycielkę plastyki z miejscowego Zespołu Szkół oraz Marcina Dzierzkowskiego. Autorami finalnego projektu są Robert Fidura i Kamil Wójcikowski. Został on przyjęty uchwałą Rady Gminy Gminy z 30 lipca 2014 r.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s