Zdrowie, pokój i dobrobyt. Herb Kiribati.

Kiribati to państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym, które położone jest na wszystkich czterech półkulach Ziemi (przebiega przez nie zarówno równik jak i 180 południk). W dodatku część leży w Polinezji, a część w Mikronezji. Składa się z trzech głównych archipelagów: Wyspy Gilberta, Feniks oraz Line Islands, tworzonych przez 32 atole, oraz z wyspy koralowej Banaba. Od XIX w. była to kolonia brytyjska (Wyspy Gilberta i Lagunowe). W 1975 r. Wyspy Ellice (Lagunowe) odłączyły się, tworząc trzy lata później państwo Tuvalu. Reszta wysp w 1979 r. ogłosiła niepodległość jako Republika Kiribati (od nazwy głównego archipelagu, czyli Wysp Gilberta). W tym samym roku przyjęto oficjalnie herb państwa, choć w rzeczywistości został zaprojektowany już w 1932 r, dla ówczesnej kolonii brytyjskiej.


Herb Republiki Kiribati przedstawia: w polu górnym czerwonym złotą fregatę nad takimż wschodzącym słońcem o siedemnastu promieniach. W polu dolnym sześć pasów falistych, na przemian srebrne i błękitne. Pod tarczą złota wstęga ze słowami: Te Mauri, Te Raoi ao Te Tabomoa.

Słońce ma symbolizować złotą przyszłość niepodległego państwa, zaś jego siedemnaście promieni symbolizuje 16 wysp Archipelagu Gilberta i Wyspę Banaba. Fregata to narodowy ptak Kiribati, powszechnie zasiedlający wyspy Pacyfiku. Fale mają symbolizować Ocean Spokojny, a każdy z trzech podwójnych pasów oznacza jeden z trzech głównych archipelagów państwa.


Napis na wstędze jest w języku kiribati i można go tłumaczyć jako: „Zdrowie, Pokój i Dobrobyt„. Poprzednie motto (kolonii brytyjskiej, obowiązujące do 1979 r.) brzmiało: „Bój się Boga, czcij króla”.

grafika herbu i flagi Kiribati na podstawie: wikipedia.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s