Gacek w fortecy. Herb gminy Piątnica.

Gmina Piątnica ma w swoim herbie jedno z najbardziej nietypowych dla polskiej heraldyki samorządowej godeł. W żadnej bowiem innej jednostce terytorialnej w naszym kraju nie występuje ani motyw nietoperza, ani fortecy.

Herb gminy Piątnica przedstawia w polu złotym czarnego nietoperza w locie, pod którym jest ukryty w zielonej murawie złoty fort z dwoma podwójnymi łukowymi otworami okiennymi, nad którymi znajdują się okrągłe, czarne otwory strzelnicze. Herb został zaprojektowany przez Roberta Szydlika, a przyjęła go Rada Gminy w 2011 r.

Złoty fort w herbie to nawiązanie do znajdujących się na terenie gminy Piątnica betonowych fortów wchodzących w skład Twierdzy Łomża, które zbudowano jeszcze za czasów zaboru rosyjskiego w celu ochrony przeprawy przez rzekę Narew, ale wykorzystywane były również przez Polaków m.in. w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i w czasie kampanii wrześniowej 1939 r. Forty te licznie zamieszkuje kilka gatunków nietoperzy (m.in. gacki i nocki), które obecne są również w piwnicach starego browaru w Drozdowie i wielu innych miejscach na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, zajmującego dużą część gminy. Mieszkańcy gminy doceniają działalność nietoperzy, dzięki którym w okolicy jest mniej komarów i nawet budują im specjalne budki. Lokalni samorządowcy zaś planują stworzenie w fortach centrum chiropterologii (dziedzina zoologii zajmująca się badaniem nietoperzy) i specjalnej strefy ochronnej dla nietoperzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s