Z wielu, jeden naród. Herb Jamajki.

Jamajka to jedna z trzech największych wysp na Karaibach. Od XV wieku była kolonizowana przez Hiszpanów, w XVII wieku została zajęta przez Anglików, ale od 1967 r. jest państwem niepodległym, choć należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

Herb Jamajki został zaprojektowany już w 1661 r., a więc wkrótce po tym, gdy wyspa trafiła w ręce brytyjskie, choć obecnie obowiązujący wzór oficjalnie został przyjęty w 1957 r.

Herb przedstawia w polu srebrnym krzyż św. Jerzego, na którym umieszczono pięć złotych ananasów. Czerwony krzyż na srebrnej tarczy pochodzi z flagi angielskiej. Ananasy są symbolem rolnictwa, które jest główną gałęzią gospodarki kraju (choć obecnie ananasy nie są już głównym towarem eksportowym). W klejnocie herbu widnieje krokodyl na belce, zaś sam hełm i labry są zaczerpnięte z herbu Wielkiej Brytanii.

Tarcza podtrzymywana jest przez parę Arawaków (kobietę z koszem owoców i mężczyznę z łukiem), rdzennych mieszkańców wyspy należących do plemienia Taino. Stoją oni na wstędze, na której widnieje dewiza kraju: Out od many, one people, co znaczy Z wielu, jeden naród. Jest to nawiązanie do wieloetniczności mieszkańców kraju. Pierwotnie mottem obecnym w herbie były słowa Indus Uterque Serviet Uni, co znaczyło Dwaj Indianie będą służyć jednemu Panu, jednak w 1962 r. zastąpiono je obecnie obowiązującym, gdyż poprzednie nawiązywało do kolonizatorskiej przeszłości kraju.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s