Lampart zwany Lewartem. Herb gminy Ostrówek.

Gmina Ostrówek położona jest w województwie lubelskim, w powiecie lubartowskim.

Herb gminy Ostrówek przedstawia w polu czerwonym złotego lamparta w czarne cętki i ze złotą koroną, trzymającego w szponach gałązkę żurawinową barwy złotej, stojącego na zielonym wzgórzu, które przecina srebrny pas pofalowany.

Lampart nawiązuje do herbu Lewart, którym pieczętowali się Firlejowie (ród magnacki, do którego należały okoliczne tereny). Gałązka żurawinowa to nawiązanie do miejscowości Żurawiniec, która wchodzi w skład gminy, zielone wzgórze nawiązuje do rolniczego charakteru gminy, zaś srebrny pofalowany pas to symbol rzeki Wieprz przepływającej przez gminę.

Warto podkreślić, że lampart w heraldyce jest przedstawiany w różny sposób. W herbie szlacheckim Lewart jest barwy srebrnej, najczęściej bez cętek. W taki sam sposób został przedstawiony w herbie powiatu lubartowskiego, a także w herbie Lubartowa (pierwotnego w stosunku do herbu powiatu), ale już w herbie gminy Lubartów widzimy głowy lamparcie barwy złotej. Złotą barwę mają również wyobrażenia lampartów z herbów pobliskich gmin Baranów, Jastków czy Janowiec (których tereny niegdyś również należały do dóbr rodu Firlejów). Co ciekawe, zasadniczo w heraldyce zachodnioeuropejskiej termin lampart stosowano na godło przedstawiające lwa en face (dlatego najczęściej przedstawiany był bez cętek, jak np. w herbie Anglii, Estonii czy Danii).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s