Czarno na białym. Motyw bociana w heraldyce.

Gdyby zapytać Polaków z jakim ptakiem kojarzy im się Polska to z pewnością większość osób odpowiedziałaby, że z bocianem. Wprawdzie w herbie Polski jest Orzeł Biały, ale to bociana białego można spotkać w każdej polskiej gminie i to właśnie jego wypatrujemy co roku na wiosnę.

Bocian jest przede wszystkim symbolem szczęścia. Wierzono, że przynosi je domowi, przy którym buduje swoje gniazdo, a także temu, kto pierwszego bociana zobaczy w locie. Jest również symbolem płodności, co szczególnie widać do dziś choćby w szeroko rozumianej popkulturze, która przedstawia go jako tego, który przynosi ludziom dzieci. Co ciekawe, jako ptak, który żywi się m.in. wężami bywa nieraz symbolem Chrystusa, który pokonuje szatana, a także symbolem zmartwychwstania (ma to związek z jego corocznymi powrotami wiosną, w okresie, gdy przyroda budzi się do życia). Jest też symbolem miłości synowskiej (wierzono bowiem, że karmi swoich starych rodziców i pomaga im przygotowywać gniazda), wdzięczności , litości, pomocy i miłosierdzia.

Mimo tak licznych cnót przypisywanych bocianowi w heraldyce polskiej pojawia się on bardzo rzadko. O wiele częściej można go spotkać w heraldyce zachodniej, zwłaszcza w herbach miast, gmin czy rejonów. Szczególnie popularny jest w heraldyce samorządowej Niemiec, Czech, Francji, Hiszpanii, Ukrainy i Węgier. Motyw bociana w heraldyce przedstawiany jest na wiele różnych sposobów. Najczęściej przedstawiany jest gdy stoi na jednej nodze, często zdarza się, że w dziobie trzyma węża, zaś do najrzadszych wyobrażeń należy bocian w locie.

HERBY SZLACHECKIE:

HERBY SAMORZĄDOWE:

Polska:

Czechy:

Niemcy:

Francja:

Hiszpania:

Ukraina:

Węgry:

herb wsi Mesztegnyő

Włochy:

Portugalia:

Litwa:

Holandia:

Inne:

HERBY KOŚCIELNE:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s