Gdyby zapytać Polaków z jakim ptakiem kojarzy im się Polska to z pewnością większość osób odpowiedziałaby, że z bocianem. Wprawdzie w herbie Polski jest Orzeł Biały, ale to bociana białego można spotkać w każdej polskiej gminie i to właśnie jego wypatrujemy co roku na wiosnę.
Bocian jest przede wszystkim symbolem szczęścia. Wierzono, że przynosi je domowi, przy którym buduje swoje gniazdo, a także temu, kto pierwszego bociana zobaczy w locie. Jest również symbolem płodności, co szczególnie widać do dziś choćby w szeroko rozumianej popkulturze, która przedstawia go jako tego, który przynosi ludziom dzieci. Co ciekawe, jako ptak, który żywi się m.in. wężami bywa nieraz symbolem Chrystusa, który pokonuje szatana, a także symbolem zmartwychwstania (ma to związek z jego corocznymi powrotami wiosną, w okresie, gdy przyroda budzi się do życia). Jest też symbolem miłości synowskiej (wierzono bowiem, że karmi swoich starych rodziców i pomaga im przygotowywać gniazda), wdzięczności , litości, pomocy i miłosierdzia.
Mimo tak licznych cnót przypisywanych bocianowi w heraldyce polskiej pojawia się on bardzo rzadko. O wiele częściej można go spotkać w heraldyce zachodniej, zwłaszcza w herbach miast, gmin czy rejonów. Szczególnie popularny jest w heraldyce samorządowej Niemiec, Czech, Francji, Hiszpanii, Ukrainy i Węgier. Motyw bociana w heraldyce przedstawiany jest na wiele różnych sposobów. Najczęściej przedstawiany jest gdy stoi na jednej nodze, często zdarza się, że w dziobie trzyma węża, zaś do najrzadszych wyobrażeń należy bocian w locie.
HERBY SZLACHECKIE:
HERBY SAMORZĄDOWE:
Polska:
Czechy:
Niemcy:
Francja:
Hiszpania:
Ukraina:
Węgry:
herb wsi Mesztegnyő
Włochy:
Portugalia:
Litwa:
Holandia:
Inne:
HERBY KOŚCIELNE: