Z lirą w ogonie. Herb miasta i gminy Radłów.

Radłów to jedno z najmłodszych miast w Polsce, gdyż prawa miejskie otrzymał dopiero w 2010 r. Herb miasta (i jednocześnie gminy) został opracowany przez śp. prof. Józefa Szymańskiego. Przedstawia czarnego lwa bez grzywy, którego ogon ma zakończenie w kształcie liry. Wyobrażenie to zostało zaczerpnięte z XIV-wiecznego fryzu okalającego mur koronny kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Radłowie (na którym oprócz lwów widnieją również wyobrażenia koni czy gryfów). Jest to motyw oryginalny, nie spotykany w innych miejscach w Polsce, dlatego ostatecznie to właśnie na niego zdecydowano się przy konstruowaniu herbu. Czarna barwa ma symbolizować „siłę, wytrwałość, stałość czyli wszystko co sprzyja budowaniu wspólnoty”*, zaś barwa czerwona to nawiązanie do biskupów krakowskich, do których należały tereny obecnego miasta jeszcze w XVII w.

Jak pisał w uzasadnieniu prof. Szymański:  „Lew dobrze tkwi w kulturze średniowiecznej, przede wszystkim rycerskiej, ale nie tylko. Jego użytek artystyczny wywodzi się ze średniowiecznych bestiariuszy, symbolizuje sobą waleczność, dzielność, ale także takie cechy jak wierność, poczucie godności i swobody. Te cechy decydowały o powodzeniu lwa w średniowiecznej kulturze, ale przecież są to cechy uniwersalne i ponadczasowe, zatem godne przypominania i pielęgnowania także dzisiaj”**.

Co ciekawe w 2019 roku z inicjatywy burmistrza Radłowa na studni znajdującej się na miejskim rynku postawiono rzeźbę z brązu autorstwa artysty rzeźbiarza, Tomasza Jędrzejewskiego, przedstawiającą lwicę z lirą z herbu miasta.

Blazon: w polu czerwonym lew czarny kroczący z ogonem w kształcie liry.

*źródło: UCHWAŁA NR XXXIII/221/10 RADY MIEJSKIEJ W RADŁOWIE z dnia 22 stycznia 2010 r.
**źródło: gminaradlow.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s