Jedność narodu, siła partii. Godło Chińskiej Republiki Ludowej.

Chociaż Chiny są spadkobiercą jednej z najstarszych cywilizacji na świecie to po przejęciu władzy przez siły komunistyczne od 1949 roku oficjalnie funkcjonują jako Chińska Republika Ludowa.

Godło ChRL zostało przyjęte 20 września 1950 r. Przedstawia czerwone koło otoczone kłosami zboża i ryżu, które na dole złączone są przez koło zębate. Jest to symboliczne pokazanie sojuszu robotników (koło zębate) i chłopów (kłosy zboża). Nad kołem zębatym widnieje wyobrażenie Bramy Niebiańskiego Spokoju, która prowadzi do Zakazanego Miasta i na plac Tian’anmen, który jest największym placem na świecie. Brama Niebiańskiego Spokoju to narodowy symbol Chin i jedna z najbardziej znanych w świecie budowli kojarzonych z Państwem Środka. To na szczycie tej bramy 1 października 1949 roku Mao Zedong ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Ludowej.

Nad Bramą Niebiańskiego Spokoju widnieje pięć gwiazd pięcioramiennych, przy czym jedna jest wyraźnie większa. Wśród wielu interpretacji tych gwiazd najpopularniejsze są dwie. Pierwsza z nich mówi, że największa gwiazda symbolizuje Komunistyczną Partię Chin, która rządzi państwem, a pozostałe to symbole klas społecznych: robotników (rzemieślników), chłopów, inteligencję (mieszczan) i patriotycznych kapitalistów (burżuazję). Jest to symboliczne przedstawienie jedności narodu pod przewodnictwem partii. Druga interpretacja mówi o tym, że większa gwiazda symbolizuje Chińczyków, zaś mniejsze gwiazdy symbolizują najważniejsze mniejszości etniczne w kraju: Mandżurów, Tybetańczyków, Mongołów i Ujgurów.

Barwy czerwona i żółta to tradycyjne barwy chińskie, ale wyraźnie widać również nawiązanie do barw ZSRR. W godle Chin czerwony kolor oznacza rewolucję, zaś złoty symbolizuje „światło komunizmu”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s