Kraina kolibra, ibisa i czakalaki. Herb Trynidadu i Tobago.

Trynidad i Tobago to państwo wyspiarskie w Ameryce Południowej w archipelagu Małych Antyli. W 1498 roku wyspy zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba i przez następne stulecia przechodziły m.in. w ręce hiszpańskie i francuskie, a w drugiej poł XVII w. część wyspy Tobago należała do Kurlandii, czyli lennika Rzeczpospolitej. Na przełomie XVIII i XIX wieku wyspy zostały podporzadkowanie Wielkiej Brytanii i dopiero w 1962 roku uzyskały niepodległość. Wtedy też został przyjęty obowiązujący do dziś herb państwa, zaprojektowany przez specjalny komitet, w którym zasiadali m.in Carlyle Chang Kezia i George Bailey.

Blazon: tarcza dwudzielna srebrną krokwią. W polu górnym czarnym dwa kolibry złote zwrócone do siebie, w polu dolnym czerwonym trzy karawele w układzie 1:2. W klejnocie palma kokosowa przed którą ster złoty. Trzymacze: po prawej ibis, po lewej Cocrico w barwach naturalnych. Postument: dwie stylizowane wyspy na wzburzonym oceanie przed którm wstęga z dewizą: Together We Aspire, Together We Achieve.

Poszczególne elementy herbu państwa Trynidad i Tobago przedstawiają:

Tarcza:

  • w polu czarnym dwa złote kolibry – jest to nawiązanie do Trinidadu, który określany jest czasem jako „Kraina kolibra”, ponieważ na wyspie odnotowano 18 różnych gatunków kolibrów. Uważa się również, że „kraina kolibra” była indiańską nazwą Trynidadu.
  • w polu czerwonym trzy karawele – mają przedstawiać trzy statki: Santa Maria, Nina i Pinta, na których Krzysztof Kolumb przybył ze swoją wyprawą do Nowego Świata.

Hełm z klejnotem:

  • palma to emelent zaczerpnięty z pieczęci Tobago z czasów sprzed integracją z Trynidadem, zaś złoty ster statku symbolizuje historię wysp odkrytych przez żeglarzy. Złoty hełm z labrami miał nawiązywać do Królowej Brytyjskiej (od 1962 do 1976 roku państwo należało do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, a głową państwa była królowa Elzbieta II)

Trzymacze:

  • tarcza jest trzymana przez dwa ptaki: po heraldycznej prawej stronie jest ibis szkarłatny – narodowy ptak Trynidadu, zaś po heraldycznej lewej Cocrico (Czakalaka rdzaworzytna) – narodowy ptak Tobago.

Postument:

  • Tarcza z trzymaczami umieszczona jest na stylizowanych wyspach, które otacza spieniony ocean: Ibis stoi na wyspie Trynidad, zaś Cocrico na wyspie Tobago.
    Nazwa Trynidad miała zostać nadana wyspie przez Krzysztofa Kolumba, który dostrzegł na południowej stronie wyspy trzy wzgórza, które nazwał Wzgórzami Trójcy Świętej.

Wstęga:

  • wstęga z dewizą państwową: „Together We Aspire, Together We Achieve”, co znaczy: „Razem dążymy, razem osiągamy”.

Tarcza herbowa ma te same barwy co flaga państwowa: czerń symbolizuje ludność, biel – ocean i równość, a kolor czerwony – odwagę i wzniosłe cele.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s