O pannach głupich i roztropnych – herb gminy Zapolice.

Herb gminy Zapolice przedstawia w czerwonym polu amfisbenę (mityczne zwierzę o dwóch głowach) pożerającą ptaka, a pod nią dwa faliste pasy, symbolizujące Wartę i Widawkę – rzeki przepływające przez gminę.

Amfisbena to mityczny gad, przypominający węża, jaszczurkę czy nawet smoka, o korpusie ptaka lub lwa, najczęściej wyobrażany ze skrzydłami, który na końcach ciała miał dwie głowy. Według mitologii greckiej zwierzę to powstało z krwi Meduzy zabitej przez Perseusza. Z greckiego amfisbenę można tłumaczyć jako poruszający się w obie strony (amfis – dwie strony, bainein – poruszać się). Stwór ten potrafił nie tylko wykorzystać na zmianę swoje głowy by poruszać się do przodu i do tyłu, ale również toczył się jak koło gdy obydwie głowy się ze sobą splotły.

Już od starożytności po czasy nowożytne amfisbenę opisywali pisarze i poeci, a artyści tworzyli jej wyobrażenia w bestiariuszach a nawet … w świątyniach. To właśnie w kościele w Strońsku (leżącym na terenie gminy Zapolice), w kamiennym tympanonie widnieje wyobrażenie amfisbeny. Na stronie gminy czytamy, że jest to „symbol czujności chrześcijanina, jako analogia przedstawień procesji panien mądrych i głupich”. Chodzi oczywiście o scenę z przypowieści zawartej w Ewangelii Mateusza, w której panny mądre czekając z lampami w procesji ślubnej na pana młodego wzięły ze sobą oliwę, na wypadek gdyby pan młody się spóźnił, zaś panny głupie wzięły jedynie lampy, ale zabrakło im oliwy.

Jak to się ma jednak do naszej amfisbeny? Otóż to dwugłowe zwierzę również było przez wielki symbolem czujności, gdyż kiedy jedna głowa stwora spała, druga czuwała wypatrując wrogów bądź ofairy, po czym zmieniały się rolami.

Herb gminy Zapolice został przyjęty w 2014 roku na podstawie projektu prof. Marka Adamczewskiego, który poprawił zgodnie z regułami heraldycznymi wcześniej istniejący znak.

Blazon: w polu czerwonym amfisbena srebrna pożerająca ptaka, pod którą dwa pasy faliste takież.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s