Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – herb Kenii

Herb Kenii wprowadzono w 1963, tuż po odzyskaniu niepodległości. Cała zawarta w nim symbolika służy podkreśleniu suwerenności kraju, jego bogactw naturalnych i dumy jego mieszkańców, a także wezwaniu do jedności i współdziałania, od których zależy sukces kraju.

Najważniejszy element herbu to tarcza w barwach flagi kenijskiej. Kolor czarny oznacza rodzimych mieszkańców Kenii, czerwony – krew przelaną w walce o niepodległość, zielony – rolnictwo i bogactwa naturalne kraju, zaś białe pasy – jedność i pokój. Kogut z siekierą w środkowym polu to symbol KANU (Kenya African National Union), pierwszej partii politycznej, która doprowadziła do uzyskania niepodległości.

To jeden z najciekawszych elementów tego herbu. Generalnie kogut jest symbolem płodności, witalności, czujności, nadchodzącego dnia i pojawiającego się słońca, a przez to również symbolem nadziei. Jest też zwierzęciem, które rzadko się cofa, dlatego w herbie Kenii, kroczący kogut uzbrojony w siekierę oznacza zarówno waleczność i walkę, jak też nadchodzące nowe, dostatnie i pełne sukcesu życie, okupione jednak wysiłkiem i wymagające ciągłego kroczenia do przodu. W kontekście roku w jakim powstał herb należy traktować go jako podkreślenie, że po ciężkiej walce o niepodległość, dzięki wspólnym wysiłkom Kenię czeka nowy, lepszy i pełny sukcesu okres..

Co ciekawe kogut to również symbol punktualności, a każdy kto choć trochę zna afrykańską mentalność wie, że mieszkańców Afryki o punktualność i pośpiech podejrzewać nie można.

Tarcza i skrzyżowane za nią włócznie to broń wojowników masajskich, jednej z najbardziej rozpoznawanych grup etnicznych. Tarczę i włócznie trzymają dwa lwy afrykańskie, symbol ochrony kraju i odwagi jego mieszkańców.

Wzgórze, na którym osadzona jest tarcza z lwami to góra Kenia – najwyższy szczyt kraju (5199 m n.p.m.), od którego zresztą całe państwo wzięło swoją nazwę. Przed nią widnieją rośliny uprawiane w Kenii, będące również jej towarem eksportowym: ananas, kawa, herbata, kukurydza, sizal (gatunek agawy) oraz piretrum (złocień dalmatyński).

Napis na wstędze w języku suahili można tłumaczyć jako „Działajmy razem”, albo „Wszyscy za jednego”. Jest to zwyczajowy okrzyk rybaków ciągnących sieci, a ostatnio również hasło różnego rodzaju działań społecznych, pomocowych czy zbiórek. Jest doskonałym streszczeniem całego herbu: tylko działając razem można ochronić niepodległość i budować dobrobyt całego kraju.

Blazon: tarcza masajska trójdzielna w pas, w kolorach flagi narodowej, w której środkowym polu kogut kroczący srebrny z takimż toporem. Za tarczą skrzyżowane włócznie czerwone trzymane przez dwa złote lwy wspięte, pod stopami których góra i rośliny w barwach naturalnych. Na dole wstęga z dewizą: Harambee.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s