Nietoperz czy Batman? Herb Valencii CF.

Valencia Club de Fútbol (VCF) to jedna z najbardziej utytułowanych drużyn hiszpańskich, założona w 1919 r. W lidze hiszpańskiej lepsze mają być od niej tylko: Real Madryt, FC Barcelona i Atlético Madryt. Drużyna otrzymała przydomek Nietoperze, a to za sprawą motywu, który od początku znajduje się w klubowym herbie.

Przedstawia on czarnego nietoperza osadzonego na tarczy, przez którą przebiega poziomo błękitny pas z nazwą drużyny, a także ułożone pionowo: pięć złotych pasów i cztery czerwone (barwy Walencji). Pośrodku tarczy umieszczona jest klasyczna piłka do nogi. Sam motyw nietoperza pochodzi z herbu miasta Walencja.

Warto zwrócić uwagę, że taki herb jest w użyciu od 100 lat i w tym czasie zmiany w nim dokonywane miały charakter jedynie kosmetyczny.


Co ciekawe, w 2013 firma DC Comics chciała pozwać klub z Walencji za to, że nietoperz z herbu drużyny miał przypominać… znak Batmana, czyli postać z komiksów, do którego wizerunku prawo ma DC Comics. Oczywiście zarzuty wydają się absurdalne, gdyż postać Batmana ujrzała światło dzienne dopiero w 1939 r., a więc 20 lat po tym jak w herbie klubowym Valencii pojawił się nietoperz, który zresztą ewidentnie zaczerpnięty został z historycznego herbu miasta (o jeszcze dłuższej proweniencji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s