Pieta Skrzatuska. Herb bp Krzysztofa Włodarczyka.

Biskup Krzysztof Włodarczyk od 28 września 2021 jest ordynariuszem diecezji bydgoskiej. Wcześniej, od 2016 roku był biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wtedy też został zaprojektowany jego herb, który mimo objęcia diecezji bydgoskiej nie uległ zmianie.

Poszczególne elementy znajdujące się na tarczy herbowej przedstawiają:

  • otwarta srebrna róża: symbolizuje Maryję, która jest „różą duchowną” (jedno z wezwań w litanii loretańskiej)
  • chrystogram: jeden z najstarszych symboli chrześcijańskich, tworzą go połączone greckie litery X(chi) oraz P(rho), będące skrótem greckiego słowa „Christos”
  • korona cierniowa: symbol męki Pańskiej

Połączenie tych symboli na błękitnym polu tarczy jest nawiązaniem do tzw. Piety Skrzatuskiej, czyli rzeźby Matki Bożej z Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu, gdzie znajduje się jedno z sanktuariów maryjnych diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, z którym biskup Włodarczyk czuje się szczególnie związany. Zatem jego herb przedstawia scenę tzw. piety, w której Maryja (symbol róży na błękitnym tle) trzyma na kolanach martwego Chrystusa (symbol Chi Rho opleciony cierniową koroną).

Na wstędze pod herbem widnieje biskupia dewiza: „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Są to słowa z 2 Listu św. Pawła Apostoła do Tymoteusza: „Łaska, miłosierdzie, pokój od Boga Ojca i Chrystusa Jezusa, naszego Pana!”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s