Diecezja płocka to jedna z najstarszych diecezji w Polsce. Powstała już w 1075 r., jednak dopiero w tym roku doczekała się swojego herbu. Zaprojektował go włoski grafik Enzo Parrino, a zatwierdził 7 listopada 2021 r. bp. Piotr Libera podczas uroczystej inauguracji Procesu Synodalnego diecezji płockiej.
Symbolika poszczególnych elementów herbu:
- Fasada bazyliki mniejszej w Płocku – charakterystyczny punkt w panoramie miasta; kościół katedralny, a więc Matka wszystkich kościołów w diecezji (warto podkreślić, że ten sam motyw, choć w nieco innej stylizacji widnieje w herbie miasta Płock).
- Korona z gwiazdą (w polu górnym) i złote skosy na błękitnym tle (w polu dolnym): uszczerbiony herb kapituły katedralnej w Płocku. Pierwotnie herb ten przedstawiał Najświętszą Maryję Pannę z Dzieciątkiem Jezus. Nowy herb nadał płockiej kapitule w 1518 r. cesarz niemiecki Maksymilian I Habsburg. Widnieje w nim korona, symbol św. Zygmunta, którego relikwie znajdują się w płockiej katedrze, złote skosy na błękitnym tle (herb Burgundii, której królem był św. Zygmunt) oraz złota gwiazda, która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej.
- Dwa skrzyżowane kwiaty lilii – symbol św. Stanisława Kostki, głównego patrona diecezji (jedyny jak dotąd święty pochodzący z terenu diecezji).
- Mitra nad tarczą herbową: nawiązuje do mitry używanej przez bł. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, ordynariusza diecezji płockiej z I poł XX w. i męczennika II wojny światowej.
Ks. Wojciech Kućko, prezentujący na stronie diecezjalnej nowy herb napisał, że: przywołuje spuściznę historyczną i znaczenie dziejowe jednej z najstarszych struktur kościelnych na ziemiach polskich, podkreśla on godność Kościoła płockiego, jak również jest elementem promocji i ewangelizacji, szczególnie w kontekście zbliżającej się 950. rocznicy utworzenia diecezji płockiej (1075 r.)