Huragan i lipa. Herb Łazisk Górnych.

Paleta motywów, które mogą trafić do herbu miasta czy gminy jest naprawdę szeroka. Często bywa to patron miejscowego kościoła parafialnego, elementy architektoniczne, albo symbol odnoszący się do specyfiki przyrodniczej bądź gospodarczej danego obszaru. Bywa też jednak tak, że herb nawiązuje do konkretnego wydarzenia, które w szczególny sposób zapisało się w pamięci historycznej mieszkańców. Tak właśnie było w przypadku Łazisk Górnych.

Herb miasta Łaziska Górne przedstawia: w polu błękitnym złamaną czarną gałąź trójkonarową z siedmioma opadającymi złotymi liśćmi lipy.

Herb ten nawiązuje do wielkiego huraganu, który przeszedł przez okoliczne tereny 14 czerwca 1738 roku. Gdy w 1760 roku tworzono pieczęć ówczesnej gminy pamięć o kataklizmie musiała być wciąż żywa skoro zdecydowano się wtedy na umieszczenie na pieczęci motywu złamanej gałęzi.

Na początku XIX wieku gałąź i liście zastąpiono szklanymi naczyniami, które miały nawiązywać do miejscowej huty szkła i zmieniającego się charakteru gminy Łaziska Górne. Następnie od połowy XIX wieku w gminnej symbolice używano pieczęci bezherbowych, zaś po odzyskaniu niepodległości pieczęci z herbem państwowym. Do pierwotnego motywu gałęzi i liści powrócono dopiero w 1950 r. gdy Łaziska Górne uzyskały prawa miejskie. W 2012 r. dokonano drobnych zmian (m.in. liście zmieniono kształt tarczy, a liście brzozy zastąpiono liśćmi lipy, tak jak to było w pierwotnym godle). Warto zauważyć, że na przestrzeni historii liczba liści na różnych wyobrażeniach wahała się od 6 do 8.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s