Większy jest Bóg. Herb abp Henryka Hosera.

Arcybiskup Henryk Hoser (1942-2021) był pallotynem, misjonarzem, lekarzem i biskupem. Pochodził ze sławnej rodziny przedwojennych ogrodników warszawskich. Ukończył medycynę w Warszawie, ale w 1968 roku wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1974 r. W latach 1975-1996 pracował jako misjonarz w Rwandzie.  Po wojnie domowej w 1994 r., został mianowany wizytatorem apostolskim na Rwandę. W styczniu 2005 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i Sekretarzem Pomocniczym Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a także Przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych. W maju 2008 papież Benedykt XVI mianował go biskupem ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej, którym był do 2017 r. W następnym roku Ojciec Święty Franciszek mianował go specjalnym wizytatorem apostolskim w Medjugorie.

Herb biskupi podzielony jest w lewo skos szarą wstęgą. W polu górnym, na błękitnym tle widnieje gwiazda betlejemska, zaczerpnięta z tarczy herbowej Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), do którego należał arcybiskup Hoser. Jest to symbol powszechności Kościoła i głoszenia Ewangelii aż na krańce świata.

W polu dolnym, srebrnym, widnieją trzy złote płomienie ognia, mające symbolizować płomień wiary i miłości, które otrzymał w rodzinie i w zakonie. Jest to godło z rodzinnego herbu Hoserów (znanego co najmniej od XVII wieku), którzy pochodzili z niemieckiego Augsburga. Jeden z protoplastów rodu był tam burmistrzem, a za walkę z pożarem, który trawił miasto został uhonorowany herbem z trzema płomieniami.

Na swoje zawołanie biskupie Henryk Hoser wybrał słowa: Maior est Deus (Większy jest Bóg), zaczerpnięte z 1 Listu św. Jana Apostoła. Arcybiskup Hoser tak tłumaczył ten wybór: „Bóg jest większy niż kryzysy naszej ludzkiej tożsamości, większy niż nasza słabość również wtedy, gdy my wątpimy w samych siebie. Bóg jest większy niż zło i Zły”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s