Nie chcem, ale muszem. Herb Lecha Wałęsy.

O roli Lecha Wałęsy w obalaniu komunizmu w Polsce i o jego domniemanej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa toczą się i pewnie jeszcze długo będą się toczyć spory, zarówno wśród historyków, publicystów jak też i wśród zwykłych Polaków. Bez względu bowiem na to kto jakie ma zdanie na temat Lecha Wałęsy nie sposób zaprzeczyć, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie Polaków, a w samej Polsce jego „wałęsizmy”, czyli specyficzne powiedzenia, są powszechnie znane i cytowane. „Nie chcem, ale muszem”, „Jestem za, a nawet przeciw”, czy choćby „plusy dodatnie i ujemne” to tylko niektóre z jego wypowiedzi, które stały się kultowe i do dziś są w powszechnym użyciu.

Mało kto jednak wie, że Lech Wałęsa posiada swój własny herb. Został on nadany przez Urząd Heraldyczny Królestwa Szwecji, a zaprojektowany przez dr Adama Heymowskiego z okazji przyznania prezydentowi Wałęsie w 1993 r. Królewskiego Orderu Serafinów. Jest to szwedzkie odznaczenie, które od kilkudziesięciu lat jest nadawane monarchom i głowom państw.

Herb Lecha Wałęsy nawiązuje zarówno do symboliki Rzeczpospolitej Polskiej, jak i do herbu Gdańska, w którym na czerwonej tarczy pod złotą koroną widnieją dwa srebrne krzyże. W herbie Wałęsy barwa czerwona pozostała, ale w formie czerwonego pasa na srebrnej tarczy. Pozostawiono złotą koronę, ale zamiast dwóch srebrnych krzyży jest tylko jeden, a drugi został zastąpiony srebrną lilią, która symbolizuje przywiązanie Lecha Wałęsy do Matki Bożej Częstochowskiej (jej wizerunek nosi w klapie marynarki). W klejnocie widnieje Orzeł Biały, zaś pod tarczą Królewski Order Serafinów. Jako dewizę herbową zostały wybrane słowa: „Odważnie i roztropnie”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s