Znak, który jednoczy. Herb diecezji świdnickiej.

Diecezja świdnicka została utworzona decyzją papieża Jana Pawła II w 2004 roku. Wtedy też za herb diecezji przyjęto herb bp. Ignacego Deca, pierwszego ordynariusza. Kilka dni temu ogłoszono nowy herb, nad którym w ostatnim czasie pracował zespół ekspertów.

Blazon: na tarczy trójdzielnej w rosochę na opak w polu pierwszym błękitnym krzyż złoty, pod którym złoty monogram M, w polu drugim czerwonym złoty pastorał i palma w krzyża skos. W polu dolnym złotym orzeł czarny ze srebrną opaską sierpową zaćwieczoną krzyżem na piersiach.

Poszczególne elementy herbu symbolizują:

 • pole pierwsze, błękitne: herb Jana Pawła II
  Przede wszystkim jest to nawiązanie do papieża, który erygował diecezję świdnicką i który jest też patronem Świdnicy. Jest to również podkreślenie kultu maryjnego, który rozwija się w licznych sanktuariach na terenie diecezji.
 • pole drugie, czerwone: atrybuty św. Stanisława
  Palma, jako symbol męczeństwa i pastorał jako symbol władzy biskupiej są atrybutami św. Stanisława, biskupa i męczennika patrona diecezji świdnickiej. Czerwony kolor pola oznacza mi.n. odwagę, miłość i gorliwość w wierze.
 • pole trzecie, złote: orzeł Piastów Śląskich
  Od czasów Henryka II Pobożnego jest to symbol Śląska, który obecnie znajduje się w herbie województwa dolnośląskiego czy herbie Wrocławia. Ma podkreślać związek terytorialny i historyczny z Dolnym Śląskiem oraz fakt, że diecezja świdnicka jest częścią metropolii wrocławskiej.
 • pozostałe elementy
  Podział tarczy na trzy pola ma symbolizować jedność Trójcy Świętej jak też trzy cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość. Tarczę zdobią insygnia oznaczające jurysdykcję kościelną: infuła biskupia, krzyż łaciński i pastorał.

W trakcie prezentacji nowego herbu biskup Marek Mendyk, ordynariusz świdnicki powiedział m.in., że „to historyczny moment, kiedy możemy pokazać światu nowy herb diecezji świdnickiej. Ten herb to znak, który nas jednoczy, znak wokół którego gromadzą się wierni, ale też owoc pracy zespołu ekspertów, także grafików, którzy zgodnie z zasadami heraldyki podjęli się wykonania nowego herbu. (…) To była piękna lekcja historii, bo podczas przygotowywania tego znaku mogliśmy spoglądać na całe piękne dziedzictwo tego rejonu, tego miejsca, w którym przyszło nam mieszkać i służyć. Ten znak przypomina, że wprawdzie Kościół na tym terenie jest młody, ale dziedzictwo jest o wiele bogatsze”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s