Królewscy. Herb Realu Madryt.

Real Madryt to jeden z najpopularniejszych, najbogatszych i najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich na świecie. Piłkarze tej drużyny 13 razy zdobywali Puchar Ligi Mistrzów, 34 razy byli mistrzami Hiszpanii, a przez FIFA zostali okrzyknięci najlepszą drużyną XX wieku. W jego szeregach grali i grają najwięksi z największych: Roberto Carlos, Ronaldo, Beckham, Zidane, Raul, Pepe i wielu innych. Kibiców tej drużyny można liczyć w setkach milionów na całym świecie, a każdy z nich z szacunkiem, a wręcz i z miłością podchodzi do klubowych barw i herbu.

Obecny herb Realu Madryt przedstawia w owalnej tarczy monogram „MCF”, który odnosi się do pierwotnej nazwy: „Madrid Club de Fútbol” (Madrycki Klub Piłki Nożnej). Tarczę przecina w skos niebieski pas. Nad tarczą widnieje korona z krzyżem.

Pierwsze logo stworzono w 1902 roku, tuż po powołaniu do życia klubu, a zawierało ono jedynie monogram. W 1908 roku wpisano go w owalną tarczę.

Historycznym momentem był 1920 rok, w którym to król Hiszpanii Alfons VIII nazwał madrycki klub „Królewskim” (hiszp. Real), a do herbu dodana została korona z krzyżem.

Po upadku monarchii w 1931 roku i powstaniu Drugiej Republiki hiszpańskiej korona została z herbu usunięta, gdyż w tamtym czasie pozbywano się z przestrzeni publicznej wszelkich symboli monarchistowskich. Herb zyskał za to fioletowy pas, który symbolizował Kastylię. Koronę przywrócono dopiero w 1941 roku i od tej pory, od kilku dekad pozostaje niezmiennym elementem klubowego herbu, który jeszcze dwukrotnie przechodził zmiany kosmetyczne.

Mniej szczęścia ma wieńczący koronę krzyż. Po raz pierwszy został on usunięty w 2012 roku z materiałów promocyjnych, gdy Real Madryt prezentował pomysł olbrzymiego parku rozrywki na wyspie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tłumaczono to tym, że krzyż może budzić rozdrażnienie u muzułmanów. Ponownie zniknął m.in. z gadżetów, okolicznościowych kart kredytowych i karty kibica w 2014 roku, kiedy klub podpisywał umowę sponsorską z Bankiem w Emiratach Arabskich. Kolejny raz, gdy pieniądze przeważyły nad historią i tradycją miał miejsce w 2017 roku, gdy klub rozpoczął współpracę z holdingiem Marka, odpowiedzialnym za produkcję i sprzedaż sportowych gadżetów w kilku arabskich krajach. Za każdym razem jednak usuwanie tego historycznego elementu budziło zdecydowany sprzeciw fanów, którzy od kilku dziesięcioleci są przywiązani emocjonalnie i tożsamościowo do takiego kształtu „królewskiego” herbu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s