Książę Edynburga, królewski małżonek. Herb Księcia Filipa.

9 kwietnia 2021 w wieku 99 lat zmarł Książę Filip, małżonek brytyjskiej Królowej Elżbiety II. Pochodził z duńskiego rodu (po ojcu) i niemieckiego (po matce), a urodził się w Grecji, skąd jego rodzina został wygnana. Kształcił się w Wielkiej Brytanii, tu służył w marynarce i poznał swoją przyszłą żonę. W 1947 r. przyjął brytyjskie obywatelstwo i nazwisko Mountbatten, a wraz z małżeństwem z księżniczką Elżbietą w tym samym roku został mu nadany tytuł Jego Królewskiej Wysokości i herb królewski. W 1949 roku od króla Jerzego VI przyjął nowy herb, który odnosi się do jego rodowodu, tytułu jak i kariery wojskowej.

Co przedstawiają poszczególne elementy jego herbu?

Tarcza:
pole 1: trzy błękitne lwy pomiędzy dziewięcioma sercami to herb Danii – książę Filip pochodził z duńskiego rodu królewskiego Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, urodził się jako Książę Grecji i Danii.
pole 2: srebrny krzyż na błękitnej tarczy to herb Grecji – książę Filip urodził się na wyspie Korfu w Grecji, był synem księcia Andrzeja II, którego ojciec z kolei był królem Grecji.
pole 3: dwa czarne pasy na srebrnej tarczy to herb rodziny Battenbergów – matką księcia Filipa była Alicja Battenberg, córka księcia Ludwika Battenberga i księżnej Wiktorii Heskiej. Battenbergowie to ród pochodzenia niemieckiego, ale część rodziny, która zamieszkiwała w Zjednoczonym Królestwie jeszcze w czasie I Wojny Światowej ze względu na antyniemieckie nastroje wśród brytyjskiej opinii publicznej zmieniła nazwisko na zanglicyzowaną formę „Mountbatten”.
pole 4: przedstawia zamek w Edynburgu, będący symbolem całej Szkocji. Książę Filip po ślubie z królową Elżbietą II został mianowany Księciem Edynburga (a także hrabią Merioneth i baronem Greenwich).

Order: tarczę okala pas z napisem Honi soit qui mal y pense (z francuskiego, oznacza: Hańba temu, kto źle o tym myśli). Jest to dewiza Orderu Podwiązki, jednego z najwyższych odznaczeń brytyjskich.

Dewiza: God is my help – jest to osobista dewiza Księcia Filipa.

Trzymacze: z prawej strony (heraldycznej) tarczę podtrzymuje postać Herkulesa, obecna w herbie Królestwa Grecji i w herbie rodziny Glücksburgów, czyli greckiej dynastii, do której należał ojciec księcia Filipa; z kolei z lewej strony (heraldycznej) tarczę przytrzymuje złoty lew, który występuje też w herbie rodziny Mountbatten. Co ciekawe, lew ten ma aż dwie korony: złotą na głowie, a w herbie księcia Filipa również błękitną koronę na szyi, tzw. Corona navalis (korona okrętów, albo korona morska), która jest nawiązaniem do wojskowej kariery Księcia Filipa, który służył w Royal Navy, czyli brytyjskiej marynarce.

Blazon: tarcza herbowa czterodzielna w krzyż, w polu pierwszym złotym trzy lwy błękitne kroczące w słup, w złotych koronach, z takimiż szponami i czerwonymi językami, pomiędzy dziewięcioma czerwonymi sercami; w polu drugim błękitnym krzyż biały grecki; w polu trzecim srebrnym dwa białe pasy czarne w słup; w polu trzecim srebrnym na skale zamek czarny murowany, z trzema wieżami zwieńczonymi krenelażem o czterech blankach każda, czerwonymi kopułami, czarnymi iglicami i czerwonymi proporcami, brama wjazdowa i okiennice czerwone. Tarczę okala pas z napisem „Honi soit qui mal y pense”. Nad tarczą korona królewska wraz z hełmem, na którym klejnot z pięciu piór strusich, na zmianę czarne i srebrne; za nim labry złote podbite gronostajem. Pod tarczą dewiza God is my help, za którą postument zielony. Na nim z dwóch stron postaci przytrzymujące tarczę: Herkulesopasany w lędźwiach lwią skórą, z wieńćem z liścia dębowego na głowie i maczugą w prawej ręce oraz lew złoty wspięty z takąż koroną na głowie i błękitną koroną morską na szyi, szpony i język czerwone.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s