Aby była głoszona Ewangelia. Herb abp Tadeusza Wojdy.

Herb arcybiskupa Tadeusza Wojdy został zaprojektowany w 2017 roku w związku z objęciem przez niego urzędu metropolity białostockiego i przyjęciem sakry biskupiej, ale bez wątpienia na wybór poszczególnych elementów umieszczonych na tarczy herbowej wpływ miało jego wcześniejsze doświadczenie, które przez prawie trzy dekady koncentrowało się wokół tematu misji. Uzyskał bowiem doktorat z misjologii, pracował w pallotyńskim Sekretariacie Misyjnym w Ząbkach, a następnie w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W marcu 2021 roku został mianowany metropolitą gdańskim, ale jego herb nie uległ zmianie.

Blazon: w polu błękitnym sześcioramienna gwiazda złota z takimż promieniem w skos. Pod nią złota księga otwarta, na której po prawej stronie czerwone litery Alfa i Omega w skos, a po lewej trzy kłosy zboża. Za tarczą podwójny krzyż złoty, nad którym kapelusz zielony z dwoma sznurami po 10 chwostów każdy, w czterech rzędach. Pod tarczą paliusz i złota wstęga z dewizą: OPORTET PRAEDICARI EVANGELIUM.

Znaczenie poszczególnych elementów herbu:

  • gwiazda betlejemska – oznacza, że Dobra Nowina skierowana jest do wszystkich narodów i że przyjęcie Ewangelii oraz uznanie Chrystusa za Pana prowadzi do zbawienia (jest to godło z herbu Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, czyli księży pallotynów, do którego należy abp Tadeusz Wojda)
  • księga Pisma Świętego – symbolizuje głoszenie Ewangelii, zgodnie z Wielkim Nakazem Misyjnym zawartym w słowach: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” (Mt 28,19)
  • greckie litery Alfa i Omega – symbolizują Chrystusa i odwołują się do słów z Apokalipsy św. Jana: „Jam jest Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i który przychodzi, Wszechmocny” (Ap 1,8). Czerwone litery oznaczają świadectwo głoszącego Ewangelię, ale także wolność, którą niesie Chrystus (por. Ga 5,1)
  • trzy dojrzałe kłosy – symbolizują Kościół, który głosi Ewangelię i żyję nią, a także Eucharystię, która buduje Kościół
  • błękitna tarcza – symbolizuje osobę Maryi, Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, która niesie Chrystusa do św. Elżbiety, ale i poza granice swej ojczyzny i która w godzinie Krzyża stała się Matką Kościoła i teraz towarzyszy mu na drogach wiary i patronuje dziełu ewangelizacji. 
  • szarfa z dewizą biskupią: „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia) – jest to nawiązanie do słów Chrystusa: „Najpierw musi być głoszona Ewangelia wszystkim narodom” (Mk 13,10). 
  • kapelusz z dwudziestoma chwostami – symbolizuje godność arcybiskupią
  • paliusz – symbolizuje jedność z papieżem oraz godność i władzę metropolity
  • podwójny krzyż – symbolizuje głoszenie Ewangelii, naśladowanie Chrystusa i posługę apostolską

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s