Między miłością do piłki i do Katalonii. Herb FC Barcelony.

Wprawdzie heraldyka nie obejmuje swym zasięgiem badawczym herbów klubów sportowych (teoretycznie nie mamy nawet w tym wypadku do czynienia z herbami sensu stricto, lecz jedynie z oznakami klubowymi), jednak bez wątpienia znaki klubowe czerpią inspiracje z heraldyki, a dla każdego prawdziwego kibica „herb” jego klubu jest święty i należy mu się szacunek, równy niemalże herbowi państwowemu.

Dokładnie tak jest w przypadku herbu klubowego FC Barcelony. Do „zwykłego” herbu upodabnia go przede wszystkim tarcza (w kształcie tzw. dzbana). Górne pola nawiązują do herbu miejskiego Barcelony, który zawiera krzyż św. Jerzego, patrona Katalonii (czerwony krzyż w srebrnym polu) oraz barwy Katalonii (cztery czerwone pasy na złotym tle). W dolnym polu widnieje złota piłka na tle barw klubowych (granatowe i bordowe pasy). Pola te oddzielone są od siebie złotym pasem, na którym widnieją litery FCB, czyli skrót od Football Club Barcelona. Co ciekawe, granatowo-bordowe barwy Barcy zostały zaczerpnięte z barw klubowych FC Basil – szwajcarskiego klubu piłkarskiego, w którym grał wcześniej Joan Gamper, założyciel FC Barcelony.

Widać więc, że w tym emblemacie bardzo mocno współgrają ze sobą akcenty typowo sportowe (piłka, barwy klubowe i skrót nazwy) jak też lokalna symbolika oddająca patriotyzm Katalończyków.

Chociaż pierwszy, historyczny herb powstał tuż po założeniu klubu w 1899 roku, jednak był on prostą kalką herbu miejskiego Barcelony (w tamtym okresie wzbogaconego o nietoperza i wieniec z drzewa laurowego i palmowego). Dopiero w 1910 roku przyjęto nowy herb, który wyłoniony został w konkursie, wygranym przez zawodnika klubu, Carlesa Comamaliego. W zasadzie od tego czasu aż po dzień dzisiejszy najważniejsze elementy herbu pozostają niezmienne, choć przez dziesięciolecia dochodziło do licznych zmian, głównie jednak graficznych (np. kolor piłki czy pasa, kropki między literami, czy też tzw. „skrzydełka”).

Najważniejszą zmianą, dokonaną w 1939 roku pod naciskiem rządu frankistowskiego, było wyrugowanie akcentów katalońskich: litery FCB zmieniono na CFB (zgodnie z hiszpańską, a nie katalońską pisownią), oraz odjęto dwa czerwone pasy z lewego górnego pola, przez co herb stracił nawiązanie do herbu katalońskiego. Pasy przywrócono dopiero w 1946 roku, a pierwotny zapis FCB dopiero w 1974 r.

Obecna wersja herbu obowiązuje od 2002 roku. Co ciekawe w 2018 roku klub zapowiedział kolejną zmianę, która miała polegać na pozbyciu się środkowego pasa i liter. Choć z punktu widzenia heraldyki zabieg ten byłby pożądany, to jednak kibice Barcy mocno się temu sprzeciwili i zmiany nie doszły do skutku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s