Pałuki, Biskupin i Pojezierze. Herb powiatu żnińskiego.

Powiat żniński obejmuje południowo-zachodnią część województwa kujawsko-pomorskiego. Słynie m.in. kultury ludowej regionu Pałuk, krajobrazu usianego rzekami i jeziorami oraz z grodu w Biskupinie, który jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych tego regionu. Do wszystkich tych elementów nawiązuje herb powiatu, który został zaprojektowany przez Lecha-Tadeusza Karczewskiego i przyjęty Uchwałą Rady Powiatu w 2002 r.

Blazon: w polu błękitnym złota palisada z wieżą pośrodku. W głowicy, po obu stronach wieży, dwa srebrne topory zwrócone ku sobie ostrzami, z krzyżykami zaćwieczonymi na obuchach w słup, z toporzyskami w barwie naturalnej.

Błękitne pole tarczy symbolizuje licznie występujące na tym terenie jeziora (m.in. Duże Żnińskie, Małe Żnińskie, Wolskie, Rogowskie, Zioło czy Wolickie), będące częścią Pojezierza Gniźnieńskiego.


Drewniana palisada z wieżą nawiązuje do grodu w Biskupinie, czyli stanowiska archeologicznego, w którym zrekonstruowano osadę obronną kultury łużyckiej (m.in. wały, bramy, ulice i domy).


Topór z krzyżykiem nawiązuje do herbu Pałuki, którym pieczętował się ród rycerski Pałuków, zawdzięczający swoją nazwę od regionu Pałuk, obejmującego większą część powiatu. Nazwa Pałuki wywodzić się ma ze staropolskiego rdzenia zawartego w słowach: łuk, łęg i nawiązuje do łukowatego terenu, poprzecinanego licznymi jeziorami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s