Giallorossi i lupi. Herb AS Roma.

AS Roma (Associazione Sportiva Roma) to włoski klub piłkarski założony w 1927 roku. Od samego początku w jego herbie znajdywał się motyw wilczycy z legendy o założycielach Rzymu, choć przez lata zmieniały się sposoby wyobrażania tegoż motywu.

Obecnie herb AS Roma to tarcza podzielona na pół w pas, w barwach klubowych, czyli żółtej i czerwonej (stąd popularna nazwa klubu: Giallorossi, to znaczy Żółto-czerwoni). Są to jednocześnie barwy z flagi Rzymu. W górnej części herbu widnieje wyobrażenie wilczycy karmiącej bliźnięta (stąd inny przydomek klubu, czyli Lupi Wilki), w dolnej części nazwa ROMA i data założenia klubu.

Bliźnięta karmione przez wilczycę to mityczni założyciele Rzymu, czyli Romulus i Remus. Ich matką była Rea Sylwia, córka władcy miasta Alba Longa (stolicy Związku Latyńskiego), którego obalił Amulius, wuj Rei Sylwii. Aby uniemożliwić jej ewentualnemu potomstwu odzyskanie praw do przejętych siłą ziem zmusił ją do zostania westalką (a tym samym do złożenia ślubu celibatu). Wkrótce Rea Sylwia zaszła jednak w ciążę i urodziła bliźnięta. Twierdziła, że ich ojcem miał być sam Mars, bóg wojny. Amulius ukarał Reię śmiercią, a dzieci kazał wrzucić do Tybru. Los chciał, że koszyk, w którym zostali spuszczeni do rzeki zatrzymał się na gałęzi drzewa figowego, a dzieci uratowane przez wilczycę, która wykarmiła ich „własną piersią”. Po jakimś czasie zostali odnalezieni przez pasterza Faustulusa, który wraz z żoną wychował ich. Po wielu latach dowiedzieli się prawdy o swoim pochodzeniu i pomogli dziadkowi odzyskać tron. W 753 r. p.n.e postanowili założyć własne miasto, w miejscu gdzie zostali znalezieni w dzieciństwie. W trakcie kłótni jednak Romulus zabił Remusa. Założone przez nich miasto to Roma, czyli Rzym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s