Pokój i sprawiedliwość. Herb Saint Vincent i Grenadyn.

Saint Vincent i Grenadyny i to państwo karaibskie w archipelagu Małych Antyli, które niepodległość uzyskało w 1979 roku i wchodzi w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

W herbie tego państwa widnieje scena, w której dwie rzymskie boginie składają ofiarę na ołtarzu braterstwa. Jedną z nich jest Pokoju (Pax), stojąca i trzymająca gałązkę oliwną, a drugą bogini Sprawiedliwości (Iustitia), klęcząca z talerzem w ręku.

Motyw składania ofiary przez personifikację Pokoju i Sprawiedliwości powstał już w XIX wieku, jeszcze w okresie gdy wyspy były kolonią brytyjską. Od tego czasu herb kilkukrotnie przechodził zmiany, a obecna wersja została oficjalnie przyjęta jako herb państwowy po ogłoszeniu niepodległości w 1979 roku.

Nad herbem widnieje zawój w kolorach flagi państwowej (niebiesko-żółto-zielony; kolor niebieski symbolizuje niebo i morze, żółty – piaszczyste brzegi Grenadyn, a zielony – rolnictwo i roślinność Saint Vincent). Z zawoju wyrasta klejnot, którym jest bawełna, jeden z najważniejszych towarów eksportowych kraju.

Pod tarczą widnieje wstęga z dewizą Pax et Justitia (z łac. Pokój i Sprawiedliwość).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s