Liverbird i Reds. Herb FC Liverpool.

Obecnie obowiązująca wersja herbu angielskiej drużyny Liverpool Football Club (jednej z najlepszych w Europie, nazywanej potocznie Redsami, od koloru koszulek) powstała w 1999 r. Herb ten przez ostatnie stulecie przechodził liczne zmiany, jednak od samego jednak początku najważniejszym i niezmiennym jego elementem jest tzw. Liverbird, czyli mityczny ptak, który znajduje się w herbie miasta Liverpool, trzymający w dziobie gałązkę wodorostu, a będący skrzyżowaniem orła i kormorana.

Wiąże się z nim ważna miejska legenda, nawiązująca do dwóch figur tego ptaka, które umieszczono na wieżach zegarowych Royal Liver Building. Mówi ona, że jeden z ptaków to samica, która patrzy w stronę morza, skąd wypatruje marynarzy, aby bezpiecznie wrócili do domu, zaś drugi to samiec, który patrzy w stronę miasta, by czuwać nad rodzinami marynarzy. Są odwrócone od siebie, bo inaczej mogłyby razem odlecieć, a to by oznaczało koniec miasta.

Nad tarczą z Liverbirdem i nazwą klubu znajduje się fragment Shankly Gate, czyli bramy prowadzącej do stadionu Anfield należącego do klubu. Brama ta poświęcona jest legendarnemu trenerowi drużyny – Billowi Shankly`emu (to właśnie dzięki niemu przyjęło się nazywać drużynę Redsami, od koloru stroju, który wprowadził, a który to kolor miał potęgować w przeciwnikach poczucie grozy). Częścią bramy jest tytuł piosenki You’ll Never Walk Alone, która jest hymnem zespołu.

Pod tarczą herbową widnieje wstęga z datą założenia klubu: 1892 r. i dwie płonące pochodnie, które symbolizują tragedię na Hillsborough z 1989 roku, w której zginęło 96 kibiców drużyny LFC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s