Obecnie obowiązująca wersja herbu angielskiej drużyny Liverpool Football Club (jednej z najlepszych w Europie, nazywanej potocznie Redsami, od koloru koszulek) powstała w 1999 r. Herb ten przez ostatnie stulecie przechodził liczne zmiany, jednak od samego jednak początku najważniejszym i niezmiennym jego elementem jest tzw. Liverbird, czyli mityczny ptak, który znajduje się w herbie miasta Liverpool, trzymający w dziobie gałązkę wodorostu, a będący skrzyżowaniem orła i kormorana.
Wiąże się z nim ważna miejska legenda, nawiązująca do dwóch figur tego ptaka, które umieszczono na wieżach zegarowych Royal Liver Building. Mówi ona, że jeden z ptaków to samica, która patrzy w stronę morza, skąd wypatruje marynarzy, aby bezpiecznie wrócili do domu, zaś drugi to samiec, który patrzy w stronę miasta, by czuwać nad rodzinami marynarzy. Są odwrócone od siebie, bo inaczej mogłyby razem odlecieć, a to by oznaczało koniec miasta.
Herb miasta Liverpool
Royal Liver Building
Liverbird z wieży zegarowej
Nad tarczą z Liverbirdem i nazwą klubu znajduje się fragment Shankly Gate, czyli bramy prowadzącej do stadionu Anfield należącego do klubu. Brama ta poświęcona jest legendarnemu trenerowi drużyny – Billowi Shankly`emu (to właśnie dzięki niemu przyjęło się nazywać drużynę Redsami, od koloru stroju, który wprowadził, a który to kolor miał potęgować w przeciwnikach poczucie grozy). Częścią bramy jest tytuł piosenki You’ll Never Walk Alone, która jest hymnem zespołu.
Shankly Gates, fot. Kevin Elias
Bill Shankly, źródło: liverpoolecho.co.uk
Pod tarczą herbową widnieje wstęga z datą założenia klubu: 1892 r. i dwie płonące pochodnie, które symbolizują tragedię na Hillsborough z 1989 roku, w której zginęło 96 kibiców drużyny LFC.
Poprzednie wersje herbu klubowego LFC.